Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:295,857
  • Visitors:
    • Today:990
    • This year:362,142

Aktualności

Zapraszamy do Dworu Kossaków na ostatnie już spotkanie z nietoperzami. 30 sierpnia 2014 roku (sobota) zaplanowaliśmy wernisaż prac zgłoszonych w konkursie plastycznym, wieczór z Gackiem oraz koncert zespołu Chwila Nieuwagi.
 
Nadleśnictwo Krynki we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy żywo uczestniczy w ochronie nietoperzy. Sukcesy – jak się okazało – przychodzą z czasem.
 
Szachownica, Sala Wejściowa
Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Szachownica PLH240004 tworzy kompleks kilku jaskiń, które ze względu na warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz są obszarem szczególnej koncentracji nietoperzy w Polsce południowej. Ze względu na zły stan górotworu tego obiektu, istnieje ryzyko całkowitego zawalenia części podziemi. Spowodowałoby to bezpowrotną utratę istniejącego siedliska tych zwierząt w jaskini.
 
25.07. Warszawa (PAP) – Spolaryzowane światło o zachodzie słońca pozwala nietoperzom skalibrować ich magnetyczny kompas – sugerują badania, o których informuje pismo “Nature Communications”.
 
Oprócz zmysłu echolokacji i zmysłu magnetycznego nietoperze – jako jedyne znane ssaki – mogą wykorzystywać do nawigacji światło spolaryzowane – twierdzą naukowcy z Queen’s University w Belfaście. Jak dotąd podobne zdolności wykazano u ptaków, płazów, ryb z rodzinny sardelowatych oraz owadów – na przykład żuków gnojowych.
 

Strony