Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,153
  • Visitors:
    • Today:478
    • This year:376,823
Nietoperze w naszych domach – co one tam robią
W oczach większości ludzi nietoperze uchodzą za zwierzęta tajemnicze, które wieczorową porą wylatują z jakiś niewiadomych kryjówek, a rankiem znikają w nich na powrót. Właściciele domów, w zakamarkach których ukrywają się nietoperze, często nawet nie podejrzewają, jakich mają sublokatorów. Odkrycie przez nich nietoperzy wywołuje panikę- co robić ?
Ze względu na cykliczne wędrówki naszych krajowych gatunków nietoperzy w ciągu roku, znalezienie ich w naszych domostwach wiosną, latem, jesienią lub zimą można inaczej wytłumaczyć. Po co nietoperze, korzystają z naszych domostw i jak powinniśmy reagować na takich lokatorów ?
 
Wczesna wiosna i jesień
Wiosną i jesienią za dnia możemy czasem spotkać pojedyncze nietoperze lub ich grupy siedzące w różnych „dziwnych miejscach” naszych domostw – np. na klatkach schodowych, w skrzynkach z licznikami energetycznymi, w wywietrznikach, za okiennicami itp.
Nietoperze traktują te miejsca jako tzw. kwatery przejściowe. Kwatery przejściowe, związane są z wędrówkami nietoperzy. Jesienią z koloni rozrodczych na zimowiska, a wiosną odwrotnie. Odnosi się wrażenie ,że nietoperze dość często za kwatery przejściowe korzystają z przypadkowych ukryć, czasem próbują szczęścia w naszych domach.
 
Znaleźliśmy nietoperze – co mamy robić
Obecność nietoperzy w budynku mieszkalnym nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia najlepiej pozwólmy im zwisać spokojnie.
pamiętajmy, że nietoperz to dzikie zwierzę, a zatem nie można go dotykać gołymi rękoma.
jeżeli znajdujemy nietoperza w dzień, śpiącego na ścianie lub firance. Wówczas należy go włożyć do pudełka, ale bez dotykania nietoperza. Najprościej jest przykryć go pudełkiem, a następnie pod niego wsunąć kawałek sztywnego kartonu, tak aby nietoperz znalazł się w pudełku. Następnie trzeba przetrzymać zamkniętego nietoperza do wieczora – nie wolno go wypuszczać przed zachodem słońca! Oczy nietoperzy przyzwyczajone są do bardzo małej ilości światła, zatem w słoneczny dzień nietoperze czują się tak, jak ludzie, którym zaświecimy mocną latarką prosto w oczy!
 
Późna wiosna i lato – co robią nietoperze
Wiosną i latem samice nietoperzy przebywają gromadnie w letnich schronieniach, tworząc tak zwane kolonie rozrodcze. Tam też wydają na świat młode i opiekują się nimi do czasu usamodzielnienia, co ma miejsce późnym latem. Letnie kryjówki nietoperzy to najczęściej: strychy budynków, szczeliny w ścianach, puste przestrzenie pod deskami, dziuple drzew, płaty odstającej kory, jaskinie i bunkry. Najliczniejsze kolonie letnie można spotkać pod dużymi nie użytkowanymi strychami ( np. dachami świątyń).
 
Znaleźliśmy nietoperze – co mamy robić
Jeśli posiadamy nietoperze na strychu pozwólmy im wychowywać spokojnie młode, one zaś odwdzięczą się nam polując na komary (wg wierzeń chińskich nietoperze przynoszą mieszkańcom wielkie szczęście)
pamiętajmy, że obecność koloni rozrodczej nietoperzy w budynku mieszkalnym nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia
Jeśli na strychu posiadamy cenną kolonie rozrodczą nietoperzy a obiekt wymaga remontu, możemy skorzystać z funduszy przeznaczonych na ochronę przyrody! (najlepiej skontaktować się z organizacjami, zajmującymi się ochroną nietoperzy: „pro Natura”, Salamandra, Bocian)
W przypadku jakichkolwiek problemów, wątpliwości należy skontaktować się najlepiej skontaktować się z organizacjami, zajmującymi się ochroną nietoperzy np.:”pro Natura”, Salamandra, Bocian.
Pomogą oni w trudnych sytuacjach!
 
Późna jesień i zima – co robią nietoperze
Późną jesienią i zimą, gdy nietoperze nie mają pożywienia – owadów, szukają spokojnych, chłodnych miejsc, w których mogą zapaść w tak zwany „sen zimowy” czyli hibernację. Tam gdzie nie ma jaskiń, znajdują dogodne warunki w naszych piwnicach, na strychach, a nawet w studniach. Największym zagrożenie dla zimujących nietoperzy stanowimy my. Sama tylko nasza obecność, ciepło naszego ciała i hałas oddziałują na hibernujące zwierzęta, powodując ich przebudzanie. Wiąże się to ze znaczną stratą zgromadzonego na zimę podskórnego tłuszczu. W tym okresie nietoperze są zupełnie bezbronne. Czas, jaki potrzebują na podwyższenie temperatury ciała do stanu by mogły latać i zmienić miejsce pobytu, przekracza kilkadziesiąt minut. Dlatego każdy przypadek obudzenia, zwiększa ryzyko wyczerpania zapasów jeszcze przed nastaniem wiosny i w rezultacie głodowej śmierci zwierzęcia.
 
Znaleźliśmy nietoperze – co mamy robić
jeśli znajdziemy hibernującego nietoperza w naszej piwnicy, studni pozwólmy mu zwisać. Próba przeniesienia go może spowodować, to że nietoperz nie doczeka wiosny!
pamiętajmy, że obecność hibernujących nietoperzy w budynku mieszkalnym nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia
W przypadku jakichkolwiek problemów, wątpliwości należy skontaktować się najlepiej skontaktować się z organizacjami, zajmującymi się ochroną nietoperzy np.:”pro Natura”, Salamandra, Bocian.
Pomogą oni w trudnych sytuacjach!
Nietoperz wleciał do mieszkania – co robić
Latem, w nocy, w szczególności w sierpniu i wrześniu, zdarza się, że nietoperz np. w pogoni za ćmą wpadnie do pokoju. Dotyczy to zwłaszcza młodych (tegorocznych), niedoświadczonych osobników. Nietoperze mają doskonałą pamięć i bardzo szybko uczą się na błędach. Rzadko zdarza się, aby ten sam nietoperz dwa razy popełnił ten sam błąd i ponownie wleciał do mieszkania.
w sytuacji, kiedy zauważamy nietoperza nocą, należy otworzyć okno, zgasić światło i zamknąć drzwi, aby jedyną drogę ucieczki miał za zewnątrz mieszkania. Wówczas, najprawdopodobniej wyleci.
 
Jolanta Węgiel