Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,584
  • Visitors:
    • Today:180
    • This year:377,060

Nietoperze (Chiroptera) sa jedna z najbardziej interesujacych przy tym malo znanych grup ssaków. Wraz z ptakami sa jedynymi wspólczesnie zyjacymi na Ziemi kregowcami, które opanowaly zdolnosc aktywnego lotu.Ich konczyny przednie przeksztalcone sa w bloniaste skrzydla, zas tylne, zaopatrzone w pazurki, sluza do poruszania sie po podlozu oraz do zawieszania sie na spoczynek.
Nietoperze sa drugim, po gryzoniach, rzedem ssaków pod wzgledem liczby gatunków – znanych jest ich ok. 970 (w Polsce dotychczas stwierdzono 25 gatunków do niedawna bylo ich 21). Wystepuja niemal na calej kuli ziemskiej, najliczniej w tropikach. W puszczy Amazonskiej zyje ponad 100 gatunków tych zwierzat.
U nietoperzy wystepuje ogromna róznorodnosc sposobów odzywiania sie. Wiekszosc gatunków jest owadozerna, ale istnieja takze gatunki drapiezne, rybozerne, owocozerne, a trzy poludniowo-amerykanskie gatunki wampirów przystosowaly sie do odzywiania krwia ptaków i ssaków.
Nietoperze na ogól nie buduja schronien lecz wykorzystuja najrozmaitsze kryjówki zarówno naturalne (dziuple drzew, jaskinie), jak i zbudowane przez czlowieka. Mozna je spotkac niemal wszedzie – na strychach, w piwnicach, za okiennicami, pod mostami, w studniach, we wszelkiego rodzaju podziemiach.
Niektóre gatunki nietoperzy tropikalnych potrafia budowac sobie kryjówki. Nietoperze te nadgryzaja w charakterystyczny sposób nerwy lisci niektórych gatunków roslin, co powoduje, ze lisc zalamuje sie tworzac rodzaj namiotu chroniacego nietoperze przed upalem, deszczem, a takze przed drapieznikami. Najczesciej uzywaja one do tego celu lisci palm. Nalezaca zas do liscionosowatych Ectophylla alba tworzy rodzaj namiotu przegryzajac w odpowiedni sposób nerw glówny liscia banana lub helikonii. Dotychczas odkryto 26 gatunków roslin sluzacych nietoperzom do budowy namiotów.
Niezwykla cecha tych ssaków jest zdolnosc do echolokacji. Zdecydowana wiekszosc gatunków w czasie lotu emituje ultradzwieki, które jako echo wracaja do ucha informujac o otoczeniu. Ten niezwykly „radar” zostal poznany przez naukowców dopiero 50 lat temu.