Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,719
  • Visitors:
    • Today:998
    • This year:377,896
Żywe złoto - dla uważnych i rozmarzonych. Już wiadomo skąd wzięło się określenie „anielskie włosy”.

Zaczęły się już zimowe liczenia nietoperzy. Pierwsza, relacja tego sezonu - z Polski północno-wschodniej. Dokładnie z Puszczy Rominckiej, gdzie słowo „pozłocistość” nabrało szczególnego znaczenia. Poczytajcie…

Mniej więcej od grudnia do marca chiropterolodzy w naszym kraju schodzą do różnego rodzaju podziemi (np. jaskiń, piwnic, schronów czy nawet studni), żeby sprawdzić co tam nowego u nietoperzy.

Czego można się dowiedzieć w wyniku takich wizyt? W zimowej inwentaryzacji (bo tak określa się te liczenia) chodzi m.in. o to, by stwierdzać obecność zwierząt w schronieniach i określać działania na rzecz ich ochrony. Liczenia dają nam sporo informacji np. na temat tego ile jest nietoperzy, czy istnieją jakieś różnice w stosunku do lat poprzednich albo czy coś się zmieniło w schronieniu i zwierzęta potrzebują naszego wsparcia.

Istnieją zimowiska, które są odwiedzane przez chiropterologów już od kilkudziesięciu lat. W Puszczy Rominckiej kontynuuje się badania, w których dokonano pewnego eksperymentu. Kilkanaście lat temu zastosowano tam w piwnicach pewien zabieg, który - jak się okazuje - bardzo sprzyja nietoperzom. Zamontowano bowiem pod sufitami wybranych zimowisk tzw. „dziurawki” - ceramiczne lub betonowe cegły z odpowiednimi otworami. Nietoperze korzystają z nich bardzo chętnie. W ramach wspomnianego eksperymentu okazało się, że liczba tych zwierząt w piwnicach zdecydowanie wzrosła. Rekordowa „dziurawka” stanowi niekiedy schronienie nawet dla kilkunastu osobników.

W podziemnych schronieniach Puszczy Rominckiej (są nimi głównie piwnice) dominuje gatunek, o którym kiedyś już tutaj wspominaliśmy - mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii. Pozłocistość w nazwie tego nietoperza nie jest przypadkowa. Ma on bowiem przepięknie ubarwione futro (jasnożółte końcówki włosów - zajrzyjcie do fotografii poniżej). Wprawne oko wsparte odrobiną wyobraźni wypatrzy na grzbiecie tego mroczka żywe złoto!

Sprzyjać nietoperzom można zatem montując cegły „dziurawki” -  zwiększa to możliwości wyboru miejsc do hibernacji. Należy to jednak robić to w odpowiednim czasie -  poza okresem zimowania - bo jakiekolwiek prace (np. remonty) w schronieniach nietoperzy przy ich jednoczesnej obecności oznaczają zwykle poważne kłopoty. A najbliższe miesiące można przeznaczyć na to, żeby ewentualnie na okres lata zaplanować rozwiązania sprzyjające zwierzakom w zimowych schronieniach.

 

Powodzenia w planowaniu! Redakcja

 

PS Serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Czerwony Dwór i Nadleśnictwa Gołdap za pomoc w organizacji.

PS II Pozdrawiamy pracowników Straży Granicznej z placówki w Gołdapi, wspierających nas w przemieszczaniu się po Puszczy i żywo zainteresowanych światem przyrody.

PS III Dla uważnych konkurs w części fotograficznej (poniżej).

            fotografie: Grzegorz Błachowski

tekst: Grzegorz Błachowski