Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:291,108
  • Visitors:
    • Today:684
    • This year:373,852

Jaskinia Jelenia (Deer Cave) w Parku Narodowym Gunung Mulu na Borneo (w prowincji Sarawak) jest niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze można tam obserwować niesamowity wylot olbrzymiego stada nietoperzy. Po drugie w jaskini przebywa rekordowa liczba 30 gatunków tych zwierząt. Na dodatek posiada ona największy na świecie korytarz jaskiniowy o długości ponad 2 km, który w żadnym miejscu nie ma mniej niż 90 m wysokości ani szerokości. Jej największa komnata, częściowo oświetlona światłem słonecznym ma 174 m szerokości i 122 m wysokości.

Wielkość stada nietoperzy przebywających w jaskini zmienia się między latami. Oszacowano, że jego liczebność może dochodzić nawet do 3,5 miliona osobników. Zatem ich wylot z jaskini zaczyna się na długo przed zachodem słońca i trwa około dwóch godzin. Ze względu na występujący tym tropikalny klimat zjawisko to można obserwować przez cały rok. Jedynie przy silnych opadach deszczu nietoperze rezygnują z wylotu. Nietoperze można obserwować będąc w jaskini w okolicy otworu wejściowego lub ze specjalnie wybudowanego podestu w pewnym oddaleniu od niej.

Ktoś oszacował, że nietoperze przebywające w tej jednej jaskini mogą zjadać 30 ton komarów każdej nocy. Zapewne dlatego w Parku Narodowym Gunung Mulu komarów się prawie nie spotyka.