Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:296,167
  • Visitors:
    • Today:160
    • This year:362,176

Kilka lat temu w dość nieśmiały sposób zaczęliśmy działania wspólnie z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Odbyła się tam wtedy się pierwsza Noc Nietoperzy.  No i proszę, człowiek ani się obejrzał, kiedy przyszła 5. rocznica tego wydarzenia! Przedsięwzięcie jest coraz żywsze, zbliża ludzi i powiększa grono miłośników niezwykłych zwierząt. Czas składa ciekawe historie…

 

            Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to nie aż tak odległa kraina jak mógłby sugerować tytuł. Dla nas tym bliższa, że bardzo dobrze traktuje się tam nietoperze. Co to jednak znaczy w szczegółach?

 

Ano właśnie - sporo by można rzec o programach, które wspierają badania chiropterologiczne, zaopatrują nietoperze w dodatkowe schronienia (np. skrzynki – tzw. budki), czy służą organizacji konkursów i spotkań o charakterze przyrodniczym. Kluczowe znaczenie może mieć jednak działanie na rzecz budowy odpowiedniej postawy wobec tych zwierząt. A jak to się robi?

 

            W trakcie pięciu lat wspólnych działań zawiązało się sporo nietoperzowych znajomości nie tylko między ludźmi. Noc Nietoperzy - przy okazji nauki i dobrej zabawy - za każdym razem służy odkryciu czegoś nowego: a to ktoś wspomni o kolonii rozrodczej na swojej posesji, a to zaprosi na zimowe „co tam w piwnicy u nietoperzy?”, albo podpowie zorganizować jeszcze więcej. Ludzie są coraz bardziej otwarci na to, by być coraz bliżej tych zwierząt. Uczestnicy Nocy Nietoperzy chcą więcej wiedzieć o tych latających ssakach, sprzyjać im i wspólnie działać. Wielkie brawa!

 

            W zasadzie samo się to dzieje - ludzie odkryli, że łączy ich dobry, istotny temat, i z chęcią w tym uczestniczą. Wystarczy stworzyć do tego odpowiednie warunki - takie właśnie jak w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Dziękujemy!

 

            Ale co z tymi postawami wobec nietoperzy? No, gdy sięgnąć pamięcią do pierwszego spotkania… Nie wszystko jawiło się tak sprzyjająco. Nawet miniankiety, które są elementem tych spotkań, wskazywały wówczas na spore obawy i nawet pewne zabobony związane z Chiroptera. I w sumie bardzo dobrze - dziś przynajmniej widać różnicę. Teraz nietoperze są przede wszystkim ważne i fascynujące! Najładniej obrazują to słowa ludzi, którzy swego czasu byli sceptyczni wobec nietoperzy, a obecnie mówią o nich „nasze”. Dużo się zatem dzieje.

 

            W programie spotkania było sporo nauki i zabawy, a m.in.:

- prezentacja „5 lat dla nietoperzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej - między ludźmi i nietoperzami”,

- warsztaty nietoperzowe (m.in. wybrane tajniki pracy chiropterologa),

- ćwiczenia z „Poradnikiem Ochrony Nietoperzy”,

- wizyta telewizji (pierwsza w cyklu spotkań),

- prezentacja "Powodzenie u nietoperzy" pani Barbary Góreckiej („Dzika Ostoja”, Szczecin),

- konkursy chiropterologiczne (literacki i plastyczny),

- spacer z nietoperzami (plener) - badania detektorowe i obserwacje nietoperzy w naturze (między innymi fantastyczne loty nocków rudych Myotis daubentonii nad wodą),

- ognisko - z podsumowaniem, rozdaniem nagród konkursowych i mnóstwem rozmów o nietoperzach.

 

            Noc Nietoperzy zdarza się zazwyczaj tylko raz w roku (przyjęto, że w ostatni weekend sierpnia lub w terminie to tego zbliżonym). Jednak niezależnie od tego między ludźmi i nietoperzami cały czas coś się dzieje. Należy zaznaczyć, że to „coś” jest coraz lepsze.

           

 

                Grzegorz Błachowski, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy