Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:291,115
  • Visitors:
    • Today:742
    • This year:373,910

Wiedza o nietoperzach coraz wyraźniej zaznacza się w naszym społeczeństwie. Świadomość potrzeby ich ochrony zaczyna się pojawiać również wśród pracowników służb mundurowych, którzy niejednokrotnie zobligowani są, do przeprowadzenia interwencji na granicy świata ludzi i zwierząt.

Z dość nietypową sytuacją zetknęli się strażacy z KSRG OSP LUBSZA (Województwo opolskie). Zadysponowana do zdarzenia jednostka, wezwana została do wypadku drogowego w miejscowości Leśna Woda. Uszkodzone były dwa samochody, z których jeden uderzył w okazałego dęba. Po udzieleniu pomocy poszkodowanym kierowcom, okazało się że w wyniku kontaktu samochodu z drzewem, na ziemi znalazł się nietoperz. Był to żywy, ale nieco zdezorientowany osobnik borowca wielkiego Nyctalus noctula. Nietoperz najprawdopodobniej wypadł z dziupli lub szczeliny w pniu drzewa. Na szczęście wśród znajdujących się na miejscu strażaków znalazł się doświadczony miłośnik tych skrzydlatych ssaków. Nietoperz został profesjonalnie pochwycony poprzez rękawice i dokonano oględzin jego ciała. Na szczęście był cały i zdrowy. W międzyczasie borowiec, znajdujący się w stanie okołodobowego odrętwienia, mógł podnieść temperaturę swojego ciała do tego stopnia, aby móc spokojnie oddalić się w stronę lasu. Nietoperze tego gatunku bardzo często wykazują dzienną aktywność, dlatego była to dla niego dość bezpieczna forma ucieczki.

W przypadku interwencji z udziałem nietoperzy należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Żadne dzikie zwierzę nie może być chwytane gołymi rękami. Duże zwierzęta najlepiej przytrzymywać grubymi ochronnymi rękawicami, a mniejsze (w tym nietoperze) jeśli nie mamy doświadczenia, najlepiej przykryć kartonikiem i wsunąć pod spód tekturkę. Nietoperze to zwierzęta o bardzo delikatnej budowie ciała, dlatego w rękawice powinny chwytać je wyłącznie osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie w tym zakresie. Po co nam ochrona? Każde dzikie zwierzę, szczególnie to, które ucierpiało w jakimś wypadku, jest w szoku i ciężko przewidzieć jego zachowanie. Poza tym nie zdają sobie po prostu sprawy z tego, że chcemy im pomóc. Jesteśmy dla nich potencjalnym zagrożeniem, a na zagrożenie najlepiej zareagować przy pomocy zębów, dziobów i pazurów. W przypadku nietoperzy potencjalnym zagrożeniem jest właśnie ugryzienie.

Odpowiednio pochwycone zwierzę należy umieścić w pojemniku, o wielkości dopasowanej do jego rozmiarów i posiadającym otwory, które zapewnią mu dopływ powietrza, ale uniemożliwią ucieczkę. Nietoperze można spokojnie transportować nawet w bardzo małych pudełkach jak te od herbaty. Należy jednak pamiętać, że do ucieczki wystarczy im nawet szczelina o szerokości pół centymetra!

Jeżeli nietoperza znaleźliśmy wiosną, latem lub wczesną jesienią u siebie w domu, takie pudełko wystarczy po zmroku położyć na parapecie lub balkonie, skąd zwierzę powinno spokojnie odlecieć. Jeżeli jednak nietoperza znaleźliśmy zimą lub/i poza domem, może oznaczać, że osobnik jest chory albo osłabiony i wymaga pomocy. Wtedy najlepiej skontaktować się z naszym portalem, najbliższą wyższą uczelnią lub organizacją pozarządową, zajmującą się tymi ssakami (patrz: Menu -> Ludzie ->  Spis Chiropterologów). Postaramy się zorganizować dla niego odpowiednią pomoc!

 

Autorzy: Anna Bator, Zbigniew Hryniuk