Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:301,347
  • Visitors:
    • Today:4,317
    • This year:373,012
- Ludzie nie lubią nietoperzy, boją się ich, unikają – uważa Rafał Szkudlarek z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody ProNatura. –Kiedy dowiadują się, że nietoperze są pożyteczne, często pytają, co robić, żeby z nimi zamieszkały.
 
Prawdy i mity o nietoperzach były tematem warsztatów w ramach projektu „Monitoring Społeczny, Zachowanie Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego w Obszarach Wrażliwych Przyrodniczo”, realizowanego przez Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy-Zdroju. Spotkanie prowadził Rafał Szkudlarek z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody ProNatura, koordynator największego w Europie projektu ochrony ginącego gatunku nietoperza – podkowca małego.
 
- Nasze skojarzenia są takie, że nietoperze są brudne, latają w ciemności i mogą zrobić krzywdę – wyjaśniał Szkudlarek. – Dlatego w pierwszej kolejności przekonujemy ludzi, że to nie skrzydlate potwory, ale spokojne i przyjazne stworzenia. Lata temu, po jednej z audycji telewizyjnych, w których mówiłem m.in., że nietoperze to pogromcy komarów rozdzwoniły się telefony z pytaniami, co zrobić, żeby „nietoperze z nami zamieszkały”.