Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,719
  • Visitors:
    • Today:965
    • This year:377,863
Sala wypełniona poza brzegi

 "Ile larw mącznika podać na kolację?", "Czy nietoperz może musnąć człowieka?", "Skąd się wzięły rękoskrzydłe?" - te i wiele innych pytań przyciągnęły tłum miłośników przyrody na tegoroczne "Uroczysko".

XXII Spotkania z Naturą i Sztuką w Supraślu (woj. podlaskie) w tym roku odbywają się pod znakiem nietoperzy. Na otwarcie, 2 czerwca 2017 r., zorganizowano sesję popularnonaukową dotycząca tych ssaków. Temat „Nietoperze – nasi sąsiedzi w Puszczy Knyszyńskiej” przyciągnął ponad 150 osób! Sala prelekcyjna przysłowiowo pękła w szwach – dostawiano kilkadziesiąt krzeseł przy wyjściu, żeby ugościć wszystkich zainteresowanych.

Sesję rozpoczął dr Ireneusz Ruczyński z Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży tematem  "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o nietoperzach". W sposób przystępny i dla naukowców,
i niespecjalistów, przedstawił to, co można nazwać esencją wiedzy o rękoskrzydłych. I jedni, i drudzy otrzymali solidną porcję informacji oraz nietuzinkowego humoru, który jeszcze bardziej przybliżył nas do niezwykłego świata przyrody.

Kolejny temat - "Muśnięcie nietoperza - co jest możliwe i zgodne z naturą?" - brzmiał dość tajemniczo, ale sprawę wyjaśnił Grzegorz Błachowski, przedstawiciel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. na co możemy pozwolić sobie wobec tych dzikich zwierząt w świetle prawa oraz co może się dziać w sytuacjach „sąsiedzkich”, np. jak postępować ze znalezionymi nietoperzami. Dylemat „Czy nietoperz jest w stanie nas musnąć, a na ile my możemy dotknąć nietoperza?” w dużej mierze został rozstrzygnięty - jest jednak nadzieja, że pozostawił także niedosyt i chęć do ciągłego poznawania swojej własnej postawy wobec zwierząt.

Następnie dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersytetu w Białymstoku opowiedział "O badaniach i obserwacjach nietoperzy w Puszczy Knyszyńskiej". Trzeba dodać, że właśnie Autor prelekcji jest jednym z pionierów tych badań w Puszczy. Słuchacze zostali zaproszeni do współpracy z Uniwersytetem - dr Kupryjanowicz prowadzi ciekawe zajęcia dotyczące analizy wypluwek sów (m.in. pod kątem badań nietoperzy) i z chęcią przyjmuje zgłoszenia osób, które chcą się tego nauczyć oraz wspomóc działania badawcze.

Czy życie może zmienić się dzięki nietoperzom? Nie ma wątpliwości, oczywiście! Na „Uroczysku 2017” jego uczestnicy przekonali się o tym dzięki pani Barbarze Góreckiej i jej prelekcji pt. "Życie z nietoperzami - niezwykła koegzystencja". Pani Barbara opowiedziała historię ostatnich 8 lat spędzonych we własnym mieszkaniu z tymi ssakami. Brzmi niezwykle! Nietoperze pojawiły się w jej domu pewnej zimy i… tak już zostało, a Pani Basia zdobywa wciąż nowe doświadczenia i dzieli się nimi nie tylko z miłośnikami przyrody.

W niezwykły nastrój wprowadziła gości „Uroczyska” Pani Małgorzata Anna Charyton tematem "Nietoperze w kulturze - wierzenia i symbole". Wyjaśniła m.in. że w wielu sytuacjach traktujemy te zwierzęta zbyt symbolicznie. Dzieje się tak m.in. ze względu na naszą - często pełną  niepotrzebnych uprzedzeń - ludzką naturę. Pani Małgorzata w swojej prelekcji zaznaczyła (także poprzez szereg wyrazistych ilustracji), że symbol nietoperza staje się coraz bardziej barwny i przyjazny we współczesnym świecie.

Całe spotkanie miało bardzo otwarty i ciepły charakter. Gratulacje dla organizatorów! Cieszymy się, że tematy nietoperzowe budzą zainteresowanie coraz większych i bardziej różnorodnych grup miłośników przyrody. W supraskiej sesji „Nietoperze – nasi sąsiedzi w Puszczy Knyszyńskiej” wzięli bowiem udział zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i leśnicy (Nadleśnictwa Knyszyn i Czerwony Dwór), naukowcy, pracownicy parków krajobrazowych czy turyści.

Pozdrawiamy! Nietoperze łączą ludzi!