Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:291,115
  • Visitors:
    • Today:727
    • This year:373,895
Nocki
Rezerwat Nietoperek uważany jest za największe hibernakulum nietoperzy w kraju i jedno z największych w Europie. Rezerwat chroni unikatowe miejsce zimowania dla ponad 30 000 nietoperzy należących do 12. gatunków. Gatunkami występującymi w MRU najliczniej są nocek duży i nocek rudy. Populacje obu gatunków osiągają liczebności dochodzące do kilku tysięcy osobników. Pozostałe gatunki są mniej liczne, choć i tak Nietoperek pozostaje dla nich jednym z najważniejszych krajowych zimowisk.
 
Monitoring liczebności populacji nietoperzy w rezerwacie prowadzony jest od wielu lat na zlecenie RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim. Tegoroczne liczenia nietoperzy odbyły się w sobotę i niedzielę, 11-12 stycznia. Udział w monitoringu wzięło 35. chiropterologów z całego kraju (m.in. ze Szczecina, Poznania, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Zielonej Góry).
 
W tym roku w Nietoperku stwierdziliśmy ponad 36 500 hibernujących nietoperzy. Najliczniejsze były nocki duże i nocki rude. Pierwszy raz w historii liczeń zanotowano ponad 27 000 nocków dużych. Ciepła zima nie zapowiadała takiego rezultatu liczeń.
 
Niespodzianek było sporo. Na wydawałoby się nieciekawych odcinkach spotykaliśmy nocki Bechsteina. Trwała rywalizacja w wyszukiwaniu wąsatko/Brandtów, chociaż piszący te słowa, z zerowym wynikiem, raczej nie przejdzie do historii. Wszystkich natomiast zaciekawiło stwierdzenie dwóch leucystycznych nocków dużych oraz „łaciatego” nocka Natterera. Wieczorem podczas podliczania wyników trwała wymiana doświadczeń oraz gorące dyskusje na tematy chiropterologiczne.
 
Trochę gorzej wypadły liczenia w schronach bojowych wolnostojących. Tutaj liczebność wynosiła około 1/3 optymalnego stanu. Taki wynik był jednak przewidywalny, ze względu na dodatnie temperatury.
 
Dobry humor podtrzymywali nasi gospodarze z Wysokiej, młodzi państwo Rzewuscy, zapewniając nam wręcz komfortowe dla „terenowców” warunki. Świetna nieformalna atmosfera i miłe towarzystwo potwierdziło, że dla chiropterologów liczenia nietoperzy w rezerwacie Nietoperek są jednym z ważniejszych wydarzeń w roku.
 
W imieniu wszystkich osób biorących udział w liczeniu, chciałbym bardzo podziękować Michałowi Stopczyńskiemu – organizatorowi tegorocznej akcji, bo to głównie jego zasługą było zebranie doborowego zespołu i stworzenie w nim naprawdę fajnego klimatu. Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że wszyscy uczestnicy liczenia wracali do domów z poczuciem bardzo dobrze wykonanej pracy i naładowani pozytywną energią.
 
Pragniemy także podziękować za wsparcie wszystkim nie mogącym uczestniczyć w inwentaryzacji ale trzymającym za nas kciuki.
Jan Cichocki
 
Monitoring nietoperzy i warunków mikroklimatycznych MRU odbywa się na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie WLKP i jest dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
 
napisali o tym:
TVP – (od 06:02 materiał o monitoringu nietoperzy hibernujących w MRU)