Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,720
  • Visitors:
    • Today:1,010
    • This year:377,908

Wszystkich miłośników nietoperzy serdecznie zapraszamy na obozy chiropterologiczne, które odbędą się w lipcu 2019 w Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej. Jest to już czwarty rok badań prowadzonych w Puszczy Kozienickiej i trzeci w Puszczy Stromieckiej!

 

Puszcza Kozienicka jest jednym z najbogatszych w gatunki kompleksów leśnych w Polsce. Często chwytane są takie rzadkości jak nocek Bechsteina. Na obszarze Kozienickiego Parku Krajobrazowego znajduje się kilka bardzo licznych kolonii nocka dużego. W jednej z nich regularnie występuje ponad tysiąc nietoperzy wiszących swobodnie na wysokości zaledwie 2,5 m! Jest to obecnie największa znana kolonia rozrodcza nocka dużego w Polsce!

Udało się schwytać kilka osobników nowego gatunku dla puszczy - nocka Alkatoe (tutaj można zobaczyć poster z Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej). Ponadto złapaliśmy 2 osobniki nocka łydkowłosego uzupełniając skład gatunkowy puszczy.

 

Puszcza Stromiecka jest dziewiczym kompleksem leśnym jeśli chodzi o wiedzę na temat nietoperzy. Wyniki wstępne okazały się bardzo obiecujące! Ilościowo schwytanych nietoperzy było mniej niż w Puszczy Kozienickiej (nie ma tu sieci zbiorników PPOż więc nietoperze łowiono tylko nad drogami) natomiast gatunkowo bardzo ciekawie. Zaskoczeniem było liczne występowanie nocka Bechsteina, którego północna granica zasięgu do tej pory kończyła się w Puszczy Kozienickiej. W tym roku najważniejszym zadaniem będzie próba schwytania nocka Alkatoe. Jeśli to się uda to przesuniemy północną granicę jego występowania w Polsce!

 

Podczas obozu prowadzone będą badania polegające na:

- odłowach nietoperzy w sieci chiropterologiczne, oznaczaniu gatunku, wieku, płci, obrączkowaniu

- nasłuchach detektorowych oraz późniejszej analizie zarejestrowanych nagrań

- poszukiwaniu (m.in. przy pomocy endoskopu) i kontroli kolonii rozrodczych

- wieszaniu i kontroli skrzynek dla nietoperzy.

 

Poza nietoperzami uczestnicy będą mieli możliwość obserwacji z bliska popielic, rzadkich nadrzewnych ssaków licznie występujących w Puszczy Kozienickiej i być może w Puszczy Stromieckiej

W miejscu zakwaterowania licznie występuje modliszka

 

Szczegółowe informacje TUTAJ.