Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:301,347
  • Visitors:
    • Today:4,344
    • This year:373,039
Nadleśnictwo Krynki we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy żywo uczestniczy w ochronie nietoperzy. Sukcesy – jak się okazało – przychodzą z czasem.
 
W Poczopku (Puszcza Knyszyńska, woj. podlaskie) na terenie Silvarium przy Nadleśnictwie Krynki cztery lata temu rozwieszono skrzynki dla nietoperzy o nieco zmodyfikowanej konstrukcji. Projekt zakładał umożliwienie lepszej obserwacji tych niezwykłych ssaków podczas ich przebywania w schronieniach dziennych, bez ryzyka przeszkadzania im. W związku z tym dolne otwory wlotowe skrzynek poszerzono tak, aby można było łatwiej je kontrolować bez zbytniego zbliżania się do zwierząt. Zwykle taka szczelina, którą nietoperz dostaje się do skrzynki, ma szerokość ok. 15 mm, a tutaj aż 30. W takiej sytuacji przy użyciu latarki z odległości ok. 2-3 m możliwe jest łatwiejsze zbadanie nie tylko tego, czy dany obiekt ma mieszkańców, ale także dokładniejsze określenie ich gatunku i liczby.
 
Początkowo nie było jednak pewności co do tego, czy nietoperze wybiorą te skrzynki jako schronienie
- szerszy otwór to przecież więcej światła w środku konstrukcji, a za tym nietoperze nie przepadają. Jakby na przekór tym wątpliwościom w pierwszym roku (2010) w jednej skrzynek pojawił się mopek (Barbastella barbastellus)! Było to nie lada zaskoczeniem, ponieważ akurat ten gatunek z takich schronień raczej nie korzysta. To pierwszy w Polsce zanotowany przypadek wykorzystania skrzynki przez mopka.
 
 
 
W kolejnych latach w „Nietoperzowym Osiedlu Silvarium” pojawiały się kolejne pojedyncze osobniki (m.in. gacki, karliki). Ze skrzynek korzystały także osy, pająki, drobne ptaki oraz… pilchowate. W tym sezonie jedna z „budek” została wykorzystana przez kolonię gacków brunatnych (Plecotus auritus). Dziesięć przyjaznych zwierzaków zadomowiło się w skrzynce na dobre. Gratulacje!
 
 
 
Całe przedsięwzięcie będzie nadal kontynuowane przy współudziale OTON-u, ponieważ zasiedlanie skrzynek z biegiem czasu zwykle jest coraz większe i można się spodziewać w Krynkach kolejnych nietoperzowych niespodzianek. Jak widać, niekiedy trzeba na nie czekać nawet kilka lat – cierpliwość i wytrwałość popłaca. Za tych, którzy już skrzynki u siebie wywiesili oraz tych, którzy mają to w planach, trzymamy kciuki.
 
 
Zapraszajcie nietoperze, a będzie Wam dane!