Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:291,107
  • Visitors:
    • Today:656
    • This year:373,824

W otoczeniu świętych jeży (nazwa specyficznego typu fryzury) i przy gorącej muzyce – tak też da się promować działania na rzecz nietoperzy. Kiedy w specyficznym miejscu spotykają się ludzie z pasją, to zwykle odnajdują tam bratnie dusze i wypuszczają w świat nietypowe pomysły. Tak też się stało i w Goniądzu, przepięknym miejscu kojarzonym zwykle z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Od niedawna już także z rockiem i nietoperzami.

W dniach 2-3 lipca tego roku nad Biebrzą odbywał się festiwal „Rock na Bagnie”, a Goniądz - niewielkie miasteczko - zamienił się w dość hałaśliwe i bardziej niż zwykle kolorowe miejsce. Zostaliśmy zaproszeni na Jarmark Goniądzki, a że zgrał się on czasowo z festiwalem, wypadało skorzystać z okazji i porozmawiać na temat naszych ulubionych ssaków nie tylko z Goniądzanami ale i wesołym towarzystwem „jeżów i wytartych skór”.

Pierwsze kontakty z uczestnikami jarmarku i festiwalu przebiegały standardowo. Przy stanowisku OTONu wymieniano poglądy, kontakty, wyrażano opinie – pożytecznie i z radością. Z czasem też rozbudzały się coraz śmielsze pomysły co do połączenia ochrony nietoperzy i rock and rolla.

„Ozzy Osbourne w Goniądzu!” – może tak powinno brzmieć hasło reklamowe przyszłorocznego festiwalu. Dzięki nietoperzom, bo jak inaczej – w razie gdyby szanowny Ozzy tam zawitał, to pamiętajcie o tym. Ale skąd pomysł? Otóż Książę Ciemności swego czasu podobno sporo przeskrobał wobec tych zwierząt. Szczegółów nie będziemy opisywać, bo nie wiadomo jaka część z nich to plotki. Tak czy owak w dyskusjach na stoisku podjęto decyzję, że można by zachęcić rockmana do tego by obecnie przyczyniał się do ochrony nietoperzy (może jako ich ambasador?) – dlaczego nie, w końcu wszystko, także przeróżne informacje, da się odkręcić. Powstała zatem krótka petycja pisana przez miłośników rocka – niech i gwiazdy największego formatu wspierają nasze działania! Jaka będzie dalsza historia tej petycji – zobaczymy, może niniejszy artykuł także nieco jej pomoże.

W tym samym czasie i miejscu odbywał się koncert rockowy. Nagły deszcz przegonił nas i fanów mocnego brzmienia do Goniądzkiego Domu Kultury. Korzystając z małej przerwy w koncercie ogłosiliśmy konkurs na najlepsze miniutwory artystyczne łączące nietoperze i rocka. No i zaczęło się – do niewielkiego stolika co rusz podchodzili ludzie z nowymi pomysłami. Nagrody mieliśmy całkiem ciekawe, m.in. książki o tematyce nietoperzowej, więc było o co powalczyć.

Indywidualnie przyznaliśmy 3 nagrody główne. Zwyciężył utwór literacki o treści:

„My wierzymy w święte jeże, muzykę rockową i nietoperze!”

W związku z tym, że najbardziej wyróżniała się grupa fanów rocka KRACH z Lidzbarka Warmińskiego (pozdrowienia dla wesołej braci), przyznaliśmy im nagrodę zbiorową – budkę dla nietoperzy. Ma już podobno swoje miejsce. Gratulacje!

Serdecznie dziękujemy za przyjacielskie gesty, zainteresowanie i wyraźną chęć sprzyjania nietoperzom!

Do zobaczenia za rock!

 

PS Specjalne podziękowania dla ekipy z Goniądzkiego Domu Kultury za zaangażowanie we wspólne działania!