Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,719
  • Visitors:
    • Today:970
    • This year:377,868

Jak się okazuje, nietoperze mogą budować markę. Co to znaczy? Zapewne dla każdego co innego, bo to nie tylko określenie marketingowe. Dla nas to informacja, że te latające ssaki cieszą się coraz większą popularnością i szacunkiem - a to może się przyczynić do ich lepszej ochrony.

Z przyjemnością informujemy, że niedawno powstało Sądeckie Centrum Informacji o Podkowcu Małym w Muszynie (woj. małopolskie). Jest to okazja dla każdego, kto chciałby bliżej poznać jeden z najbardziej zagrożonych polskich gatunków nietoperzy - podkowca małego Rhinolophus hipposideros.

W naszym kraju gatunek ten stwierdzono tylko w paśmie gór oraz pogórza. Występuje w Karpatach (poza Tatrami), na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i w Sudetach Wschodnich. Pierwotnie schronieniami podkowca były jaskinie, wykorzystywane zarówno zimą jak i latem. Obecnie kryjówkami letnich kolonii rozrodczych tego gatunku w Polsce są głównie nieużytkowane strychy budynków (np. kościołów). W drugiej połowie XX wieku liczebność podkowca w Europie drastycznie spadła, ale obecnie jest już bardziej ustabilizowana - należy jednak o tę stabilność nadal dbać. Właśnie w okolicach Muszyny obserwacje i liczenia prowadzone przez chiropterologów dopełniają listę letnich i zimowych miejsc bytowania tych ssaków. W Beskidzie Sądeckim jest ich całkiem sporo, stąd pomysł na utworzenie inicjatywy, która pomoże je lepiej poznać. Nowo powstałe Centrum za swoje cele stawia sobie poszerzanie horyzontów nt. tego rzadkiego gatunku.

Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros szczególnie upodobał sobie tereny górzyste, stąd popularnie zwany jest „góralem wśród nietoperzy”. Sądeckie Centrum Informacji o Podkowcu Małym w Muszynie powstało w czerwcu 2017 r. Przez sezon letni funkcjonowało w Centrum Informacji przy Muszyńskich Ogrodach Biblijnych, a od listopada przeniosło się w „sferę mobilną” - oznacza to, że do czasu znalezienia odpowiedniej siedziby funkcjonuje bez konkretnie przypisanego sobie miejsca, ale niezmiennie na obszarze tzw. Krainy Podkowca.

Najbliższe plany Centrum obejmują: uczestniczenie w organizacji szkoleń przewodnickich, zacieśniona współpraca z chiropterologami, tworzenie marki miejsca (wspólnie z lokalną społecznością). Ambasadorem Podkowca na Sądecczyźnie jest Zuzanna Długosz z Muszyny. U niej też można zasięgnąć informacji nt. podkowca (https://www.facebook.com/PodkowiecMaly/) oraz Podkowcowej Gry Miejskiej (http://podkowiecplus.pl/pl/quest-o-podkowcu/). Możliwości skorzystania z usług dodatkowych (np. opieka merytoryczna nad „Podkowcową grą miejską”, kreatywne warsztaty przyrodnicze z podkowcem w roli głównej - zarówno dla dzieci jak i dorosłych) - do ustalenia z p. Zuzanną Długosz: ([email protected]).

Partnerami Centrum są:
PTPP „Pro Natura” z Wrocławia
Kraina Podkowca
Photogenium