Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:301,347
  • Visitors:
    • Today:4,320
    • This year:373,015
W piątek, 13 czerwca 2014, odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej”. Realizowany przez Gminę Brenna projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
 
Konferencję otworzyła wójt gminy Brenna Iwona Szarek przedstawiając działania gminy na rzecz ochrony nietoperzy. Następnie Katarzyna Macura – dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna – zaprezentowała założenia i wyniki projektu. O nietoperzach opowiedzieli zaproszeni specjaliści: dr inż. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” opisał profity jakie ludzie czerpią z obecności nietoperzy, a mgr Natalia Kisza ze Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy wygłosiła wykład na temat nietoperzy gminy Brenna.
 
 
Konferencję zakończyła inauguracja Obserwatorium Nietoperzy. W znajdującej się na strychu sali edukacyjnej poprzez weneckie lustro można osobiście zobaczyć nietoperze. Dodatkowo w dwóch salach zamontowano monitory, na których wyświetlany jest obraz z trzech kamer znajdujących się w sąsiedztwie kolonii nietoperzy. Kamerom towarzyszy detektor ultrasoniczny pozwalający na usłyszenie echolokacji nietoperzy przebywających na strychu. Gimnazjum w Brennej jest miejscem przebywania liczącej ponad 200 osobników kolonii podkowca małego, notuje się tu również nocki duże.
 
Budowa obserwatorium poprzedzona była rocznym monitoringiem nietoperzy, dzięki któremu ustalono najlepszy, nieprzeszkadzający nietoperzom, termin do wykonania prac.
 
Specjaliści nadzorowali również wszystkie prace budowlane. Obserwatorium Nietoperzy w Gimnazjum w Brennej jest obecnie jedynym tego typu obiektem edukacyjnym w Polsce.