Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:301,348
  • Visitors:
    • Today:4,369
    • This year:373,064

PKPK, czyli Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz OTON, czyli Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Prosta sprawa - lubią się, współpracują i chronią nietoperze. Na spotkania zapraszają nie tylko najgorętszych miłośników rzędu Chiroptera. Miło jest wśród nich spotkać także tych mniej doświadczonych, którzy nie do końca wierzą i wiedzą, że dzięki nietoperzom życie zmienia się na coraz piękniejsze.

 Noce Nietoperzy na stałe wpisały się w  kalendarze imprez związanych z ochroną przyrody. Teraz po raz szósty (i po raz kolejny w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy), spotkaliśmy się w Supraślu, żeby świętować, wymieniać doświadczenia i cieszyć się tym, że chronimy nietoperze.

Prelekcje, dyskusje, konkursy - to stałe elementy naszych spotkań. W tym roku postawiliśmy też na część jeszcze bardziej praktyczną. Pomagali nam Tosia i Hubert - młodzi przyrodnicy zafascynowani badaniami dotyczącymi nietoperzy. Wspólnie m.in. rozstawialiśmy specjalne sieci (ale bez odławiania zwierząt), używaliśmy specjalistycznego sprzętu oraz prowadziliśmy nasłuchy detektorowe.

Skąd pomysł? Ano, w lipcu tego roku udało nam się spotkać w Puszczy Knyszyńskiej i wspólnie przeprowadzić badania nietoperzowe - po to, żeby i więcej wiedzieć o nietoperzach, i wiedzieć jak dalej planować ich ochronę. Na VI Nocy Nietoperzy w Supraślu - po doświadczeniach z naszych badań - postanowiliśmy przedstawić warsztat chiropterologa, czyli osoby zajmującej się m.in. badaniami i  ochroną nietoperzy.

Tosia i Hubert, jako osoby już z pewnym doświadczeniem i pełnym zacięciem do badań, mogli w czasie Nocy Nietoperzy pokazać nie tylko najmłodszym jak poznawać nocny świat niezwykłych zwierząt (część zdjęć pod artykułem). No, ciekawe ilu nowych przyrodników zechce dołączyć do kolejnych działań OTONu? Wedle tytułu "Dzieci w sieci" - na razie zadziało się to symbolicznie, jak na poniższych zdjęciach, ale może już niebawem młodzi przyrodnicy dołączą do chiropterologów. To ciekawa i dobra "sieć".

 Po co nam zatem sieci, detektory, miniwagi...? Niejedną książkę można by o tym napisać (a przy okazji można zajrzeć do jednej z wydanych: Poradnik Ochrony Nietoperzy , tam co nieco na ten temat znajdziecie). Generalnie poznawanie życia nietoperzy jest dość skomplikowane, i pełne przedstawienie sposobów na to w formie artykułu nie jest możliwe. Zawsze jednak można wpaść nie tylko na Noc Nietoperzy ale i po prostu zwrócić się do nas o[email protected] w tej sprawie.

Tymczasem zerknijcie, proszę, na zdjęcia pod artykułem - nie wyjaśniają wszystkich tajemnic, ale pozostają wspomnieniem świetnie spędzonego czasu w Supraślu oraz zachętą do poznawania dzikiego życia.

A już niedługo relacja z... koncertu na rzecz ochrony nietoperzy! Tak, odbył się takowy jako impreza towarzysząca VI Nocy Nietoperzy w PKPK - trwają prace nad przygotowaniem materiału z tego wydarzenia, bądźcie cierpliwi!

Z nietoperzowym pozdrowieniem!

 Redakcja

Przesyłamy serdeczne podziękowania pracownikom Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej za fachową i przemiłą współorganizację wydarzenia! Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy.