Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:291,115
  • Visitors:
    • Today:754
    • This year:373,922

Dzięki przyznanej przez Fundusz dla Przyrody dotacji na ochronę populacji mopka w Łęgach Odrzańskich Fundacja Edusilesia zakupiła i zawiesiła przy udziale miłośników nietoperzy z Wrocławia 42 budki szczelinowe dla mopków.

Budki rozwieszono 25 maja 2016 r. na terenie leśnictwa Prawików (Nadleśnictwo Wołów). W poprzednich latach w lasach tych mopki stwierdzano latem a ich duże zimowisko znajduje się w pobliskim Klasztorze w Lubiążu. Miejsca, w których zawieszono budki, zostały wytypowane wraz z przedstawicielami Leśnictwa, a całością prac kierowała Iwona Gottfried z Uniwersytetu Wrocławskiego, która od lat zajmuje się badaniem i ochroną mopka.

Zawieszone budki są nowatorskim rozwiązaniem zapoczątkowanym w Anglii specjalnie w celu ochrony tego gatunku nietoperza, który nie wykorzystuje dziupli lub tradycyjnych budek dla nietoperzy. Nowe sztuczne schronienia imitują szczeliny i spękania w drzewach. W Polsce pierwsze takie budki zawieszono na Dolnym Śląsku w 2014 i już po roku odnotowano w nich kolonię rozrodczą.

 Dzięki realizacji tego projektu zapewniony zostanie stały dostęp do schronień zarówno lokalnej populacji w czasie rozrodu, jak i osobnikom migrującym wzdłuż doliny Odry. Zastosowanie budek szczelinowych przyczyni się również do ochrony innych gatunków nietoperzy, gdyż co najmniej cztery wykorzystują w Polsce ten typ schronień. Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu przez Grupę ENERGA. Czekamy teraz na pojawienie się pierwszych mopków w budkach, a zwłaszcza kolonii rozrodczych.

Tomasz Gottfried