Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:295,862
  • Visitors:
    • Today:1,030
    • This year:362,182
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy zaprasza osoby chętne do współtworzenia czasopisma o nietoperzach - nadarza się okazja do wzięcia udziału w webinarze na ten temat. 
 
Uwzględniając ustalenia z I Zjazdu OTONu istnieje potrzeba kontynuacji dyskusji na temat wydawania czasopisma "Nietoperze" i przedstawienia kolejnych propozycji w tym zakresie.
Zaproszenie kierujemy do osób z zacięciem redaktorskim, autorskim, recenzenckim, naukowym, artystycznym itp., jednocześnie zainteresowanych nietoperzami w stopniu szczególnym.
 

Jak to zrobić, żeby je usłyszeć? Z nietoperzami nie jest to takie proste, bo tylko niektóre dźwięki tych zwierząt człowiek jest w stanie uchwycić. Znaczna większość tego, co "mówią" nietoperze jest poza zakresem naszej słyszalności. Na pomoc idą technologie przetwarzające głosy nietoperzy do postaci, z której możemy już co nieco wywnioskować.

Rzadko się zdarza, by w jednym miejscu zgromadziła się większość krajowych specjalistów od wybranej grupy zwierząt. Najczęściej tak się dzieje w przypadku ogólnopolskich konferencji naukowych, poświęconych takiej grupie. W dniach 15-17 listopada 2019 r.  Góra świętej Anny stała się właśnie takim obszarem, na którym zagęszczenie chiropterologów (badaczy nietoperzy) było najwyższe w kraju. W tym terminie odbyła się bowiem 28 Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna, na którą zjechali się naukowcy, badacze i miłośnicy tej ciekawej grupy nocnych zwierząt.

Miły Czytelniku! Nagrody konkursowe  - kalendarze nietoperzowe OTONu - jadą do Pani Doroty z Warszawy i Leny z okolic Konina. Serdeczne gratulacje dla zwyciężczyń!

              Oto co napisała Pani Dorota:

 "Stare i puste w środku wierzby mogą stanowić dom dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie nietoperzy. Przestronne wnętrze, dobrze chroniące od deszczu, suche... brzmi jak opis idealnego mieszkania! I to nawet nie kawalerki, ale wielopokojowego lokum dla wielu lokatorów. Do tego - takie miejsce to prawdziwy dom z historią!

Strony