Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:301,347
  • Visitors:
    • Today:4,345
    • This year:373,040

Grzegorz Błachowski

PKPK, czyli Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz OTON, czyli Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Prosta sprawa - lubią się, współpracują i chronią nietoperze. Na spotkania zapraszają nie tylko najgorętszych miłośników rzędu Chiroptera. Miło jest wśród nich spotkać także tych mniej doświadczonych, którzy nie do końca wierzą i wiedzą, że dzięki nietoperzom życie zmienia się na coraz piękniejsze.

Tajemniczy. I zawsze ciekawy -  także, gdy się odwraca plecami; gacek brunatny Plecotus auritus.

„Wchodzę do pomieszczenia, w którym są nietoperze. Czuję …” - no właśnie, co można czuć w takiej sytuacji? Zrób eksperyment, Drogi Czytelniku, i zanim przeczytasz dalej, zanotuj Swoją odpowiedź. Niech to będzie pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy. W czasie spotkań związanych z przyrodą nie zawsze mamy możliwość zastanowienia się nad ludzkimi postawami wobec niej. Ale gdy już rozmawiamy między sobą o zwierzętach, możemy sięgnąć nieco głębiej w rozważaniach na ten temat.

Spora grupa, prawda? A gdzieś nad nimi tętni życie miasta…

Jakże słodkie są drzemki pod puchową kołderką, szczególnie po rozleniwiającym okresie świątecznym... Strategie przetrwania zimy są różne. Dobrze jest siedzieć sobie w mieszkaniu i oglądać świat przez szybkę. Dzikie zwierzęta mają zupełnie inaczej. W przypadku nietoperzy sposoby przeczekania trudniejszego czasu - jak to zwykle u nich bywa - są nietypowe. Wyobrażacie sobie spanie pod miastem? Trudne, prawda? No a nietoperzom się to zdarza.

Żywe złoto - dla uważnych i rozmarzonych. Już wiadomo skąd wzięło się określenie „anielskie włosy”.

Zaczęły się już zimowe liczenia nietoperzy. Pierwsza, relacja tego sezonu - z Polski północno-wschodniej. Dokładnie z Puszczy Rominckiej, gdzie słowo „pozłocistość” nabrało szczególnego znaczenia. Poczytajcie…

Mniej więcej od grudnia do marca chiropterolodzy w naszym kraju schodzą do różnego rodzaju podziemi (np. jaskiń, piwnic, schronów czy nawet studni), żeby sprawdzić co tam nowego u nietoperzy.

Kilka lat temu w dość nieśmiały sposób zaczęliśmy działania wspólnie z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Odbyła się tam wtedy się pierwsza Noc Nietoperzy.  No i proszę, człowiek ani się obejrzał, kiedy przyszła 5. rocznica tego wydarzenia! Przedsięwzięcie jest coraz żywsze, zbliża ludzi i powiększa grono miłośników niezwykłych zwierząt. Czas składa ciekawe historie…

 

Strony