Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:301,349
  • Visitors:
    • Today:4,379
    • This year:373,074

Fot. Grzegorz Błachowski

Jednym z najważniejszych miejsc zimowania nietoperzy w Polsce jest Twierdza Osowiec. To niezwykłe miejsce przyciąga wielu ludzi głównie z powodów historycznych; skoro jest miejscem tak bardzo „nietoperzowym”, to musi przyciągać także chiropterologów.

Twierdza jest wyjątkowa również dlatego, że ma swojego Dobrego Ducha. Jest nim Mirosław Worona, przyjaciel nietoperzy oraz prezes Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. W czasie tegorocznych badań zgodził się z nami porozmawiać specjalnie dla Was.

 

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wita śnieżną aurą.

Zima to czas intensywnych inwentaryzacji nietoperzowych. Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w jednej z nich - tym razem na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Efekty? Pozłociste! Zobaczcie sami.

Badania tego typu - często mówi się na nie „liczenia zimowe” - prowadzi się w różnego rodzaju podziemiach. Mogą to być dużych rozmiarów schrony militarne, jaskinie czy sztolnie, ale także i niewielkie przydomowe piwnice, które są również bardzo istotne dla zimowania nietoperzy.

Co najmniej do połowy października potrwa jesienna migracja nietoperzy, które z terenów letniego żerowania podróżują do swoich zimowych kwater.