Zimowiska jak malowane

Piwnice przydomowe są dla nietoperzy bardzo ważnymi miejscami przetrwania zimy. W wielu okolicach zmniejsza się liczba takich obiektów. Jeśli bardziej zadbamy o piwniczki, naszym ulubionym zwierzętom będzie lepiej. A i nam także.

Tu mogą zimować nietoperze.

Piwnica jest świetna, aby pomieścić w niej np. ziemniaki, owoce czy przetwory. Przy okazji zaś, gdy zachowane są odpowiednia wilgotność oraz temperatura (mniej więcej od zera do kilku stopni Celsjusza), może być także bardzo dobrym miejscem hibernacji nietoperzy.

Całe szczęście, że z jeszcze wielu piwnic korzystają ludzie – w wielu przypadkach bardzo sprzyja to nietoperzom.

Co nietoperze cenią sobie w piwnicach? Na pewno specyficzne, dość stabilne warunki (nie tylko wspomniane wyżej temperaturę i wilgotność), w których mogą przeczekać do wiosny.

A ciszę i spokój? O, tak! To na pewno sprzyja tym zwierzętom!

Tutaj chyba rzadko zaglądają ludzie…
Niewielka, cicha nisza między kamieniami, do której nie zagląda człowiek, jest dobrym miejscem do zimowania (tu: nocek Natterera Myotis Nattereri).

Zachowanie dobrych warunków w piwnicy to korzyść i dla ludzi, i dla zwierząt. Stosunkowo niewielkie przestrzenie (piwnice takie mają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu metrów kwadratowych) bardzo często są w stanie spełnić wymagania i jednych, i drugich.

W piwnicach wykorzystujemy najczęściej ich dolne części. Nietoperze zaś – ściany i sufity, i zwykle dzieje się to niezauważenie.
W niszy, na ścianie piwniczki… Takie miejsce interesuje nietoperza (tu: nocek Natterera Myotis Nattereri).

Czy piwnice są bezpieczne jako zimowiska? Tak, o ile nie ma tam nagłych zmian warunków na gorsze dla nietoperzy. Zagrożeniem może być np. hałas, silne i dłużej trwające oświetlenie, nagła zmiana temperatury (np. gdy drzwi zimą pozostają otwarte), itp. Krótka wizyta po ziemniaki czy słoiki z ogórkami nie powinna przeszkadzać tym zwierzętom.

Człowiek nadawał piwnicom różne formy.

Uwaga, spore zagrożenie często stwarzają koty. Jeśli mają możliwość, to zazwyczaj zabijają nietoperze. Najlepiej uniemożliwić im dostęp do piwnicy.

A podglądanie zimujących nietoperzy? To też zagrożenie. Nawet jeśli pokusa obserwacji jest silna, to lepiej wziąć pod uwagę taki fakt: najlepiej mieć po wizycie w piwnicy poczucie, że nasze zachowanie wobec zwierząt było jak najbardziej w porządku. Kwestie prawne dotyczące zwierząt chronionych – a takimi są nietoperze – też mają tu spore znaczenie.

Czyli: nie obserwować, nie oglądać w czasie hibernacji, po prostu pozostawić je w spokoju. To jest im niezbędne do przeżycia.

Mopki Barbastella barbastellus, jak i inne nietoperze w piwnicach, lubią spokój.

W czasach, gdy człowiek dokonuje nagłych przemian w przestrzeni, zachowanie dobrego stanu piwniczek staje się coraz wyraźniejszą potrzebą. Dobrze by było, gdyby jak najdłużej mogły posłużyć i ludziom, i nietoperzom.

Na siedlisku, gdzie od dawna nie ma już domu i zabudowań gospodarczych, może pozostać coś cennego.

Takie obiekty mogą – poza korzyściami spiżarnianymi – cieszyć także nasze oko. Wiele z nich ma przecież dużą wartość krajobrazową.

Są regiony w Polsce, gdzie wraca się do tradycji i dba o stare przydomowe piwnice. A może ktoś z Was chciałby się z nami podzielić pięknem piwnicy, którą zna ze swoich okolic? Zapraszamy do kontaktu!

Z nietoperzowymi pozdrowieniami – Redakcja

tekst i foto: Grzegorz Błachowski