Studenci z SGGW szukali nietoperzy

Studenci z Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW – Sekcja Zoologiczna odwiedzili Puszczę Kozienicką w poszukiwaniu nietoperzy, ale nie tylko 😉 Pod okiem Błażeja Wojtowicza z OTON prowadzili obserwacje na rozległym obszarze byłej fabryki Pronit w Pionkach, gdzie natura w całej rozciągłości pokazuje swą ogromną siłę. Obecnie teren ten jest w większości porośnięty starodrzewiem z ukrytymi wśród gęstwiny pozostałościami po niegdyś tętniącym życiem obszarze przemysłowym.

Przeprowadzono nasłuchy detektorowe w celu sprawdzenia czy nie odbywa się tutaj swarming nietoperzy. Zarejestrowano jedynie godującego mroczaka posrebrzanego i kilka przelotów mroczka późnego oraz borowca. Ponadto udało się schwytać w sieć chiropterologiczną i zaobrączkować gacka brunatnego latającego w jednym z przeglądanych budynków.

Następnego dnia przeprowadzono kontrole budek szczelinowych dla mopka. Potwierdzone zostały wcześniejsze ustalenia, że w Puszczy Kozienickiej nawet z tak, wydawałoby się, trudnodostępnych kryjówek korzystają głównie popielice szare…

Pięknie było, udany, ciepły, jesienny, nietoperzowy weekend.

Publiée par Aleksandra Grabek sur Lundi 5 octobre 2020