Wakacje z Duchami

A dlaczegóż by nie pozwolić sobie na ciągłe wakacje? I to z Duchami? Takie właśnie udało się nam urządzić w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej.

              Tytułowe wakacyjne Duchy mogą się każdemu kojarzyć inaczej. Jednemu np. z lękiem przed czymś nieznanym, a innemu z książką Adama Bahdaja albo niesamowitymi przygodami, w których emocje zachęcają do działania. I znakomicie! To dobrze, że w życiu można sobie wybrać jakąś prywatną opcję. Bardzo często okazuje się, że ludzie, którzy poznają nietoperze, chętniej wybierają coś niezwykłego, pasjonującego i tajemniczego. Taka ich natura.

              A skąd pomysł na Duchy? Skojarzenie powstało w czasie nocnych badań nietoperzy w Puszczy Knyszyńskiej. Przecież ludzie połączeni przez noc, las i pasjonujące zwierzęta muszą sobie coś jeszcze dopowiedzieć i co nieco dołożyć do niezwykłej atmosfery. Ba, sami w pewien sposób zamieniają się w tajemnicze wakacyjne duchy. Duchy, które obserwują aby chronić nietoperze.

              Właśnie o nocnych badaniach nietoperzy rozmawialiśmy w czasie VII Nocy Nietoperzy organizowanej wspólnie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy i Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Na czym polegały te badania? Właśnie na obserwacjach tych ssaków w bardzo specyficzny sposób, z zastosowaniem telemetrii (metody, która pozwala obserwować nietoperze zdalnie – tak, w lesie, nocą, głównie bez ich bezpośredniego oglądania). Zapraszamy na spotkania dotyczące tych niezwykłych zwierząt – tam to wszystko jest omawiane, nawet bardzo szczegółowo. Bo w czasie VII Nocy Nietoperzy jej Uczestnicy chcieli się dowiedzieć bardzo wiele i na pewno się to udało – m.in. o badaniach opowiadał przecież pan Adam Sacharewicz, strażnik Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (serdeczne podziękowania!).

              Ale nie samymi badaniami i dyskusjami żyje człowiek. Były oczywiście konkursy – w tym roku aż trzy: plastyczny, związany z obrączkowaniem nietoperzy (o nim chyba trzeba będzie napisać oddzielnie) oraz konkurs wiedzy chiropterologicznej (podobno bardzo trudny).

              Był też oczywiście spacer z detektorami, i ognisko, i nagrody, a towarzyszyła temu wszystkiemu przyjazna atmosfera! I co? Udało się nam być wakacyjnymi Duchami, które zachowują  w sobie miłe, niezwykłe wspomnienia. Długo by pisać – zapraszamy do obejrzenia zdjęć, no i do zobaczenia na następnej nocy nietoperzowej (i nie tylko)!

Z nietoperzowym pozdrowieniem – Redakcja

              Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy składa serdeczne podziękowania Pracownikom Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej za kolejną udaną, fachowo przeprowadzoną imprezę sprzyjającą ludziom i nietoperzom.

PS I róbcie sobie często wakacje, a co tam.

Fotografie: Paweł Szymczuk, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej