Tajemniczy obiekt

W przestrzeni parkowej Białegostoku ustawiono w maju tego roku budowlę, która ma być ściśle powiązana z nietoperzami. Sprawa zaczęła się już w roku 2018 w ramach Budżetu Obywatelskiego. Brawa za inicjatywę! Ciekawe co jest w wieży i jaką pełni rolę?

              Wieże dla nietoperzy – i nie tylko wieże, ale także inne budowle – powstają w wielu miejscach na świecie. Jedną z bardziej znanych jest (a w zasadzie była, bo powalił ją huragan Irma w roku 2017) Sugarloaf Key Bat Tower w USA. Zbudowano ją w roku 1929 aby służyła nietoperzom zjadającym komary, i ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu malarii. Czy w 100% pełniła taką rolę? Zdania są podzielone. W każdym razie zajęła poczytne miejsce w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych USA i przysłużyła się dobrej opinii o nietoperzach.

              Czy podobną rolę spełni wieża w Białymstoku? Bardzo nas to ciekawi, bo to chyba pierwszy przykład takiej budowli w Polsce. Nie wiemy tylko jak jest skonstruowana – wygląd zewnętrzny podpowiada i wiele, i niewiele. Samo umiejscowienie wieży na wyspie to też pomysł, który można rozpatrywać na różnorakie sposoby. Umieszczenie kilkunastu budek dla jerzyków na ścianach również skłania do refleksji. No, a najważniejsze jest w środku. Cóż, postaramy się tam dotrzeć (do wewnątrz wieży!) i dowiedzieć więcej.

              Stwarzanie nowych miejsc dla bytowania nietoperzy może mieć dla tych zwierząt ogromne znaczenie. Przede wszystkim należałoby mieć na uwadze bezpieczeństwo tych zwierząt – to zresztą jest jednym z celów budowy nowych siedlisk. Jakie czynniki decydują o tym, że zwierzęta zajmują dane schronienie, co im sprzyja? To temat-rzeka, jeszcze nie do końca rozpoznany. Wiemy też sporo o tym co może szkodzić nietoperzom w miejscach tworzonych dla nich przez ludzi – i tu uwaga: czasami nieświadomie można zwierzakom zafundować pułapkę. Najczęściej śmiertelną. Dlatego warto mieć otwarte i oczy, i uszy, no i przydałaby się nam jeszcze echolokacja na wysokim poziomie, żeby wiedzieć więcej. Niełatwy temat…

              Mamy zatem nadzieję, że do tematu wieży wrócimy niebawem (ciekawe czy uda się wizyta w tej budowli, to może być niezła wyprawa na wyspę…). Póki co niewiele wiadomo poza tym, że przesiadują na niej śmieszki, jerzyki nie korzystają z budek, a aktywność nietoperzy w tym miejscu jest związana głównie z wodą.

Pozdrowienia! Redakcja

O inicjatywie obywatelskiej: https://bialystok.naszemiasto.pl/wieza-dla-nietoperzy-ptasie-wyspy-bedzie-przebudowa-stawu/ar/c1-7377680

fot.: G. Błachowski