„Mowa” nietoperzy

Jak to zrobić, żeby je usłyszeć? Z nietoperzami nie jest to takie proste, bo tylko niektóre dźwięki tych zwierząt człowiek jest w stanie uchwycić. Znaczna większość tego, co „mówią” nietoperze jest poza zakresem naszej słyszalności. Na pomoc idą technologie przetwarzające głosy nietoperzy do postaci, z której możemy już co nieco wywnioskować.

Pod koniec lutego tego roku z inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy odbyło się szkolenie związane właśnie z analizą głosów naszych ulubionych ssaków. Przeprowadzili je przedstawiciele firmy Wildlife Acoustics. Szkolenie i jednoczesne warsztaty oparte były głównie na pracy z programem Kaleidoscope Pro, służącym do identyfikacji głosów zwierząt.

Na czym to wszystko polega? Cóż, nietoperze są raczej trudne do wykrycia – nie widzimy ich w ciemnościach ani nie słyszymy ultradźwięków, którymi się posługują. Bez odpowiedniego sprzętu prób lokalizacji latających nietoperzy mogłyby się podjąć osoby o doskonałym wzroku i słuchu. Jednak szanse na powodzenie są w zasadzie zerowe.

Jak taki system działa? Do poznawania życia nietoperzy przydatne są detektory i rejestratory sygnałów echolokacyjnych. Dzięki nim możliwe jest „usłyszenie” (po odpowiednim przetworzeniu przez urządzenie) ultradźwięków i nagranie ich. Następnie używając programu komputerowego (np. takiego, którego używano w czasie warsztatów) analizuje się zebrany materiał.

Co jest zatem możliwe? „Coraz więcej!”, chciałoby się rzec. Odkrywanie tajników echolokacji trwało dość długo, i trwa nadal. Badacze przez wiele lat nie mieli zbyt wielkich szans na usłyszenie nietoperzy, nawet jeśli wiedzieli że istnieje jakiś tajemniczy „system wokalizacji”, którego używają te zwierzęta. Dzięki coraz lepszym technologiom można nie tylko wykrywać ich obecność (nawet gdy nie da się ich zobaczyć ani usłyszeć), ale też rozpoznawać gatunki czy analizować poszczególne zachowania nietoperzy.

Oczywiście ta dziedzina wciąż się rozwija – coraz częściej wykorzystuje się np. detektory podłączane do smartfonów. Pewnie za kilka, kilkadziesiąt lat, możliwości sięgną o wiele dalej i kto wie – może nietoperze przekażą nam to, czego w obecnych czasach nie jesteśmy w stanie wywnioskować z ich obserwacji.

Jeśli jednak nie masz na razie takich możliwości sprzętowych, Drogi Czytelniku, to pokrzep się tym, że wiele, wiele lat temu ludzie potrafili wyciągać wnioski bez skomplikowanych technologii. Robił tak np. Wódz Dan George (Tes-wah-no), który zasłynął m.in. takim cytatem:

„Należy pamiętać o rozmowie ze zwierzętami. Jeśli to zrobisz, to i one przemówią do Ciebie. Ale jeśli nie rozmawiasz ze zwierzętami, one nie odezwą się do Ciebie. Wtedy niczego nie zrozumiesz, a kiedy nie zrozumiesz, będziesz się bał. Kiedy zaś będziesz się bał, zniszczysz zwierzęta, a jeśli zniszczysz zwierzęta, zniszczysz Siebie.”

Zatem w sprawie Waszych rozmów z nietoperzami: życzymy miłego odbioru oraz owocnych analiz, także dla własnego samopoczucia! Rozwijajcie się przez uważne słuchanie, Drodzy Czytelnicy!

Z nietoperzowymi pozdrowieniami – Redakcja

Serdecznie dziękujemy dr Joannie Furmankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego za miłe przyjęcie
i wspólną organizację wydarzenia.